مراحل دریافت اقامت ترکیه

بهترین رستوران‌های استانبول
September 10, 2021

مراحل دریافت اقامت ترکیه

دریافت اقامت ترکیه مانند بسیاری از کشورها، به سادگی امکان‌پذیر است و راه‌های بسیاری برای متقاضیان وجود دارد. یکی از ارزان‌ترین و مطمئن‌ترین این راه‌ها دریافت اقامت ترکیه با اجاره ملک است. این روش یکی از روش‌های رایج برای دریافت اقامت ترکیه است که بسیاری از ایرانیان نیز برای مهاجرت به ترکیه از آن استفاده می‌کنند. اگر شما هم قصد دریافت اقامت ترکیه را دارید، در این مطلب به بررسی انواع روش‌ها و مراحل دریافت اقامت ترکیه پرداخته‌ایم. پس با ما همراه باشید.

راه‌های دریافت اقامت ترکیه

افرادی که قصد اقامت در ترکیه را دارند با توجه به داشتن شرایط و توانایی لازم، ابتدا باید برای دریافت ویزای ترکیه به عنوان ویزای یک ساله (ویزای توریستی ترکیه) اقدام کنند. برای دریافت این اقامت یک سری قوانین توسط دولت این کشور تعیین شده که با برآورده کردن آنها، متقاضی شانس خوبی برای دریافت خواهد داشت. این شرایط عبارتند از :

 • دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج
 • دریافت اقامت توریستی از طریق اجاره ملک
 • دریافت اقامت توریستی از طریق خرید ملک در ترکیه
 • دریافت اقامت از طریق شرکت در دوره‌های مختلف آموزشی
 • دلیل حضور متقاضی در خاک ترکیه اعم از تحصیلی، تحقیقاتی و …
 • شروع یک کسب و کار یا شغلی متناسب با قوانین موجود در این کشور
 • حضور در خاک این کشور به منظور یادگیری زان ترکی در مؤسسات مورد قبول ترکیه

مراحل دریافت اقامت ترکیه

قبلاً تنها شرط دریافت اقامت ترکیه، داشتن اجاره‌نامه بود اما اخیراً شرایط دریافت اقامت در ترکیه با تغییراتی همراه بوده است. تعداد مدارک درخواستی کمی بیشتر شده و سختگیری‌های افسر اداره امنیت نیز کمی بالاتر رفته است. در صورتی که فرد بخواهد اقامت یکساله ترکیه (اجاره ملک) را دریافت کند، مدارک زیر مورد نیاز است و می‌بایست این مراحل را طی کند :

 • پرینت فرم راندوو تکمیل شده

فرم راندوو اقامت ترکیه یا همان ثبت‌نام اقامت ترکیه موضوعی است که هر یک از اتباع خارجی برای دریافت اقامت خود، با آن مواجه است. برای تکمیل فرم راندوو اقامت ترکیه ابتدا می‌بایست وارد سایت اداره مهاجرت شوید. دقت زیادی برای پر کردن این فرم به خرج دهید چون این اطلاعات به هیچ وجه قابل تغییر نخواهند بود.

در قسمت شغل اگر متقاضی گزینه کار کردن را انتخاب کند، قطعاً درخواست وی رد می‌شود. زیرا طبق قوانین ترکیه کارکردن برای افرادی که اقامت توریستی دارند، ممنوع است. افراد خارجی در صورتی که بخواهند برای کار کردن اقدام کنند، حتماً می‌بایست مجوز کار در ترکیه را دریافت کنند.

 • نوتر کردن اجاره‌نامه

ثبت رسمی اجاره‌نامه در دفترخانه یا نوتر یکی از مراحل دریافت اقامت ترکیه به صورت رسمی و برای مدات یک سال است. دفاتر نوتر که چیزی شبیه به دفاتر ثبت اسناد رسمی در ایران هستند، برای انجام اموری مانند خرید، فروش، امور مربوط به وکالتنامه، تأییدیه ترجمه‌ها به زبان ترکی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • خرید بیمه درمانی

دقت شود که به هنگام پر کردن فرم راندوو حتماً می‌بایست مشخصات بیمه درمانی خریداری شده ذکر شود.

 • دریافت کد مالیاتی

قبل از مصاحبه برای دریافت اقامت ترکیه، باید به منظور دریافت کد مالیاتی به اداره مالیات یا ورگی مراجعه شود. زیرا پس از آن تمامی پرداخت‌های شما در ترکیه توسط این کد مالیاتی انجام خواهد شد.

 • پرداخت هزینه‌های خاک ترکیه

متقاضی دریافت اقامت ترکیه می‌تواند در اداره مالیات این هزینه را پرداخت کند.

 • پرداخت هزینه کارت کیملیک

کیملیک در زبان ترکی به معنای هویت است و اصطلاحاً به کارت اقامت ترکیه، کیملیک گفته می‌شود که متقاضی می‌بایست آن را پرداخت کند.

 • چهار قطعه عکس ۴*۶

به غیر از موارد ذکر شده در صورتی که به مدارک دیگری نیاز باشد، از سوی سفارت به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مصاحبه اقامت ترکیه

شما می‌بایست بر اساس تاریخ و زمانبندی‌ای که برایتان از طریق ایمیل یا پیامک ارسال شده، به اداره مهاجرت مراجعه و پرونده خود را دریافت کنید. سپس مدارکتان به یک کارشناس امور مهاجرتی ارجاع داده می‌شود و از سوی وی مورد تحقیق و بازنگری قرار می‌گیرد و با شما مصاحبه‌ای به عمل می‌آورد و یک رسید به شما می‌دهد که در نهایت پس از گذشت یک مدت زمان 90 روزه جواب خود را دریافت خواهید کرد.

ریجکت شدن درخواست اقامت ترکیه

چنانچه درخواست شما به هر دلیلی (از جمله : تقلبی بودن اجاره‌نامه، عدم اعتبار بیمه سلامتی، تمدید اقامت توریستی سال دوم و …) رد شده باشد؛ اداره مهاجرت نامه ترک خاک ۱۰ روزه به شما می‌دهد که شما می‌بایست طی مدت 10 روز ترکیه را ترک کنید که البته به هنگام خروج از ترکیه جریمه اضافه اقامت از شما گرفته می‌شود. از این پس به مدت 5 تا 6 ماه بسته به دلیل ریجکت شدن درخواست، اجازه ورود به این کشور را نخواهید داشت.

سخن پایانی

در این مطلب با روش‌ها دریافت اقامت ترکیه آشنا شده، مراحل دریافت اقامت ترکیه را با یکدیگر بررسی کردیم و دانستیم برای اخذ اقامت ترکیه قرار نیست حتماً ملکی را بخریم، بلکه با اجاره ملک هم می‌توانیم به این هدف دست یابیم. برای ایرانیان، یکی از کشورهای بسیار نزدیک و خوش آب‌وهوا با تشابه فرهنگی، کشور ترکیه است. به همین دلیل است که عموماً این کشور را برای اقامت انتخاب می‌کنند تا درد غربت را کمتر احساس کنند. مراحل دریافت اقامت ترکیه گاهاً با تغییراتی همراه است که باید همواره از آخرین تغییرات آن آگاهی داشته باشیم.

Comments are closed.

Download document

Enter your email before downloading this document

Compare